Eski Meclis Üyesi Başkan Vidinel'i Adeta...

Eski Meclis Üyesi Başkan Vidinel'i Adeta...

Yaklaşık bir hafta önce 10 yıllık belediye başkanlığı döneminin hesabını açıklayan Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel'i yalancı yerine koyan bir açıklama yayınlandı.

2009 yılında Lütfi Vidinel belediye başkanı seçildiğinde, CHP'den belediye meclis üyeliğine seçilen Mehmet Başsevinç, sosyal medya platformu Facebook üzerinden Belediye Başkanı Lütfi Vidinel'e hitaben yayınladığı açıklamada, 10 yıllık yönetimiyle ilgili açıkladığı rakamların yalan olduğunu ortaya koydu.

Başkan Vidinel geçen hafta bir açıklama yapmış, Zile Belediyesi borçlarını ödeyemez hale gelip icralık olmasına rağmen,"piyasaya 3 milyon 753 bin lira borcumuz var." demişti. Belediyeyi iller bankası gibi kuruluşlara yüklü şekilde borçalandırıp, iller bankasının alacağını Zile'ye devletten gelen ödenekten kesmesini, sanki normal bir şeymiş, o kesinti borç ödemesi değil, iller bankasına olan milyonlarca lira borç değilmiş gibi sunmuştu.

Aynı açıklamasında Vidinel, MHP'li Murat Ayvalıoğlu'ndan aldığı belediyenin 2 milyon borcu olduğunu, bunu kendisinin ödediğini iddia etmişti. Bu açıklamanın haber olarak basına yansımasının ardından, dönemin belediye meclis üyelerinden Mehmet Başsevinç sosyal medya üzerinden bir açıklama yayınladı. Başsevinç, Vidinel'i yalanlayarak, MHP'li Ayvalıoğlu'ndan belediyeyi 2 milyon borçla değil, kasasında 800.000 lira ile ve borçsuz devraldıklarını söyledi. Başsevinç açıklamasında, Vidinel'in 2009 yılında seçilince belediyenin hesaplarını denetlemek üzerine kendisi ile birlikte Halil İbrahim İvak başkanlığında belediye meclis üyelerinden bir heyet görevlendirdiğini, bu heyetin hesaplar üzerinde yaptıkları çalışmada belediyenin borcu olmadığı, aksine 800 bin lira parasının olduğunu rapor ettiklerini yazdı. 

Açıklamasını, "Yiğidi öldürelim ama hakkını yemeyelim.Zile Belediyesi'ni Sayın Murat Ayvalıoğlu yönetiminden +800.000 TL eski para ile 800 milyar alacaklı olarak teslim aldık.Yani borçsuz. Altında imzam bulunan denetleme raporuna istinaden sosyal sorumluluk kapsamında kamuoyuyla paylaşır,bundan sonraki hayatınızda başarılar dilerim." şeklinde tamamlayan Başsevinç'in açıklaması Zile'de gündeme damgasını vurdu.

Mehmet Başsevinç'in bu açıklaması ile, uzun zamandır borçsuz belediye olmayan Türkiye'de Zile Belediyesi'nin 2009 yılında Lütfi Vidinel devralana kadar kuruş borcu olmadığı, aksine kasasında dönemin parasıyla 800 milyar lira da para olduğu ortata çıktı.

Zile Belediyesine haciz gelmesi ile belediyenin piyasaya ve iller bankası ile birlikte bankalara yüklü miktarda borcu olduğunun ortata çıkması üzerine ilçede halkın büyük tepkisini çekmişti. Belediyenin tüm mülkleri, banka hesapları ve makam aracı dahil tüm araçlarına koyma skandalının arkasından arkasında Ak Parti İlçe Başkanı Yusuf Güzel'in kardeşi üzerine görünen şirketin çıkması da tepkileri iyice derinleştirmişti. Olayların üzerine belediye başkanlığına oynadığı iddia edilen Yusuf Güzel2in adaylığı suya düşmekle kalmamış, Lütfi Vidinel'de bir daha aday olmayacağını açıklamıştı.

Gelişmeler üzerine İstanbul'dan Mehmet Salih Ün aday gösterilmiş, Ün'ü Yusuf Güzel'in desteklemesi de, ilçedeki Ak Parti tabanında da rahatsızlığa neden olmuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2019, 12:18
banner247
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner264

banner263

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0