Erbaa'da Mevcut Matematiksel ve Psikolojik Durum

31 Mart yerel seçimleri önce işte Erbaa'da son durum, son rakamlar.

Erbaa'da Mevcut Matematiksel ve Psikolojik Durum

ERBAA HABER - Tokat'ın Erbaa ilçesinde Millet ittifakını oluşturan CHP ve İyi Parti adaylarının Murat Selçuk Toycan olduğunu açıklamalarının ardından 31 mart yerel seçimleri ile ilgili yarış da netleşmeye başladı.

İlçede adayını ilk açıklayan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) olmuştu. Erbaa adayını Mimar Ertuğrul Karagöl olarak açıklayan MHP'nin ardından, Ak Parti adayını mevcut başkan Eczacı Hüzeyin Yıldırım olarak açıkladı. Son olarak Millet İttifakını oluşturan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İyi Parti adayının belli olmasıyla ilçede saflar netleşti.

Ak Parti'nin oy kaybettiği 24 haziran genel seçimini baz alırsak Erbaa'da partilerin oy dağılımı şu şekilde;

Ak Parti; yüzde 51,59

MHP; yüzde 18,39

CHP; yüzde 15,44

İyi Parti; yüzde 10,30

Saadet Partisi; yüzde 1,52

MATEMATİKSEL ÜSTÜNLÜK HANGİ ADAYDA...?

Bu tabloya göre seçimde iddialı olan 3 adayın ilçedeki parti oyları Hüseyin Yıldırım; yüzde 51,59, İyi Parti ve CHP toplamından hareketle Murat Selçuk Toycan; yüzde 25,74. Ertuğrul Karagöl; 18,39. Son seçimi baz alan ve Erbaa'da partilerin oyunu gösteren oranlara göre matematiksel üstünlük açık ara mevcut belediye başkanı Hüseyin Yıldırım'ı işaret ediyor. CHP ve İyi Parti ittifakının partisel oylarına MHP'nin son seçime göre parti oyu da eklense, bunlara geri kalan Saadet ve diğer küçük oranlarda oy alan 3 partinin oylarını da ekleyince ilçede ancak denge sağlanıyor. Buna rağmen matematiksel olarak Ak Parti'nin Erbaa'daki oy toplamı yüzde 51,59 ile diğer partileri geride bırakıyor.

Bununla birlikte MHP'nin, Ahmet Yenihan ile Erbaa'da yaptığı 4 dönem belediye başkanlığının ilçede etkisi büyük. Bu durum göz önüne alındığında, Karagöl'ün MHP'nin ilçedeki oy oranının üstüne çıkması sürpriz olmaz. Hüseyin Yıldırım ve Ahmet Yenihan'ın karşı karşıya geldiği 2014 seçimleri yüzde 55,4 Hüseyin Yıldırım, yüzde 37,7 Ahmet Yenihan olarak sonuçlanmış, seçimi büyük farkla Yıldırım almıştı. Yerelde Hüseyin Yıldırım'ın partisinin oyuna ek oyları olduğu da kabul edilen bir gerçek.

YILDIRIM'IN DEZAVANTAJLARI..;

Yıldırım'ın dezavantajları da var. Bunlardan biri aday adaylığı döneminde Avukat Mustafa Kök ile yaptığı yarışta bir tarafın kırgın kalması ve bu durumu parti içinde birilerinin körüklemesi. Özellikle Ak Parti İlçe Başkanlığına Avukat Oğuzhan Önal'ın atanması ve yıllardır ilçe teşkilatını gölge ilçe başkanı olarak yöneten Durmuş Aslan'ın pasifize olmasıyla başlayan rahatsızlıklar da dikkat çekiyor. Aslan'a partisinin içinden de yıllardır yoğun tepkiler olmasından dolayı, partisinin adayına karşı çalışsa dahi seçim kaybetirecek bir etki sağlaması beklenmiyor.

Yıldırım'ı etkileyecek diğer bir dezavantaj ise; ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum. Yaşanan krizin etkisiyle partisinin oylarında bir miktar düşüş olma ihtimali Yıldırım'ın hanesine yazılan risklerden. Bütün bunlara rağmen hala matematiksel ve psikolojik üstünlük açık ara ile mevcut başkan Hüseyin Yıldırım'da görünüyor. Geri kalan zamanda parti ve adayların yapacakları çalışma ve ortaya koyacakları performansın halk üzerinde bırakacağı etki de önemli ölçüde belirleyici olacak. Seçim sonuçları açısından etkili olacak bir diğer belirleyici unsur da adayların tanınırlık ve bundan önceki dönemlerde ortaya koydukları başarılar.

Bu açıdan bakınca da, gerek tanınırlık, gerekse belediye yönetme tecrübesi açısından Yıldırım'ın diğer rakiplerine göre önemli bir avantajı daha var. Her ne kadar fark kapanmayacak kadar açık görünse de, siyasette bir şeylerin değişmesi için 24 saatin dahi uzun olduğu gerçeğinden hareketle önümüzdeki 2 ayda hangi adayın ne stratejilerle seçim çalışması yapacağı da önem kazanıyor. Ülke genelinde dahi, uzun zamandan beri, nasıl bir sonuç çıkacağının kestirilmesi en zor seçimlerden birine gittiğimizi de unutmamak gerek.

Tokattan.com Hber Merkezi; Özel Haber

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2019, 00:07
banner155
YORUM EKLE
YORUMLAR
erbaayı onaracaklar
erbaayı onaracaklar - 7 ay Önce

Erbaa yeniden yeşil günlerine dönecektir . murat toycan selçuk yıllardır edindiği belediyecilik tecrübesi ve ekibiyle gümbür gümbür geliyor

erbaada daha önceleri yer satanlar
erbaada daha önceleri yer satanlar - 8 ay Önce

erbaada daha önceleri yer satanlara belediyeden 120 işçiyi CHP lisin bize oy vermemişsin bahanesiyle işçi çıkaranlarıda unutmadık erbaa belediyesinin 50 tirilyonluk işhanını satarken ses çıkarmayanlarıda unutmadık bunları ogün ses çıkarmayıp şimdi hüseyin yıldırımı eleştirmeye hakkı hiç yok birileride çıkar bunları söyler erek mahallesine kelkit mahallesine 20 geçmişde hizmet etmeyenlere killik mezarlık mahallesine hiç hizmet edilmediği zaman ses çıkarmayanların şimdi gitsinler buralardaki oturanlara sorsunlar hizmetleri eski belediyede 20 yılda yapılan hizmetlerin 10 katı 4 yılda yapıldı 35 trilyon borç devralınmasına karşı bu gün Hüseyin yıldırım çok borç yapmış diye abartanlara soruyorum ozaman hüseyin yıldırmın diğer partili adaylar karşısında aday adaylık yarışında değillermiydi madem belediyenin sizin abarttığınız kadar büyükde neden aday oldun demezlermi batmış yere aday olunurmu demezlermi hiç artık herkes herşeyi öğrendi biliyor üsdün hizmetleri gördü halk ifdiralara tokkarnı

varan 1 tabiki Hüseyin YILDIRIM başkana  oyla
varan 1 tabiki Hüseyin YILDIRIM başkana oyla - 8 ay Önce

varan 1 arkası gelecek tabiki Hüseyin YILDIRIM başkana oylar erbaayı erbaa yapan başkanımıza efsaneler şehrinde yaşarlar başka yerlerde değil şehrinde güzeldirler Niyazi kırımca gibi rahmetli İhsan kocaoğlu gibi Allah nur içinde etsin mekanları cennet olsun seçim kaybettiler ama halkının içinde yaşadılar dimdik memleket dediler erbaayı halkının gönüllerindede kaldılar efsaneler böyle olur göz önünde olurlar işçi atmazlardı işçi dostlarıydı belediye başkanıyken bunlar başları dikdi öylede yaşadılar vefat ettiler örnek belediye başkanlarıydı geçmişde Niyazi kırımca Niyazi baba lakaplıydı

Erbaalı Uzman
Erbaalı Uzman - 7 ay Önce

Erbaada 50 trilyonluk iş hanı nerde kardeş Erbaa meydandaki dükkanları satsan 50 trilyon ancak yapar ne yiyip içiyorsunuz siz ?

KARA LASTİKLİ AUDİ A6
KARA LASTİKLİ AUDİ A6 - 8 ay Önce

SEVGİLİ HABER EDİTÖRÜ ZAMAN HERŞEYİN İLACI İNŞALLAH GÖRECEZ 1NİSAN SABAHI

Koray Türkyılmaz
Koray Türkyılmaz - 7 ay Önce

Erbaadaki değişimi gelişimi ıstanbulda yaşayan bizler ve ülkemizin bir çok bölgesinde yaşayan gurbetçi hemşehrilerimiz imrenerek ve övünerek izliyor takdir ediyoruz. Lakin bu durumu erbaa sınırları içinde farkedemeyen hemşehrilerimiz de olduğunu biliyoruz. Yapmayın.açın gözünüzü. Bakın güzel Erbaamiz diğer şehirlerimizde nasıl anlatılıyor. Erbaamizda ki değişim ve gelişim diğer belediyelerde kıskançlık uyandiriyor. Marifet iltifata tabidir.O bu su için değil Erbaamiz için erbaalimiz için mevcut yonetime huseyin baskana destek verelim.emin olun kazanan Erbaamiz ve erbaalimiz olacaktır. Saygilar

SIRADAKİ HABER