BİRİ RESTORAN, BİRİ OTEL, BİRİ KAFE OLDU

"Tokat'ta tarihi yerler turizme mi yoksa ranta mı açılıyor?" dedirten örneklere bir yenisi eklendi.

BİRİ RESTORAN, BİRİ OTEL, BİRİ KAFE OLDU

Tokat'ın önemli tarihi eserlerinden Horozoğlu Türbesi ve Zaviyesi'nin restoranta çevrilmesi, Şeyh Meknun Türbesinin Kafeye dönüştürülmesi'nin ardından Tokat'ın Selçuklu döneminden kalma tarihi eserlerinden olan Yazmacılar Hanı'nın da otele çevrildiği ortaya çıktı.

Uzun süredir restorasyonu devam eden tarihi hanı ziyaret eden Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, yürütülen restorasyon çalışmaları ile ilgili yetkililerden bilgiler aldı. İncelemelere Vali  Balcı ile birlikte Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Vakıflar Bölge Müdürü Yılmaz Kılınç ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Çelik katıldı.

20 tek kişilik 19 çift kişilik kapasiteli odalara ve 300 kişilik yöresel restoran kapasitesi ile restore edilen Yazmacılar Hanı’nı yerinde inceleyen Vali Dr. Ozan Balcı, 2019 Eylül ayında hizmete açılacak hanın Tokat’a büyük kazançlar sağlayacağını söyledi.

TOKAT'IN TARİHİ ESERLERİ TEK, TEK TİCARETHANEYE DÖNÜŞÜYOR.

"Tokat'ta tarihi yerler turizme mi yoksa ranta mı açılıyor?" dedirten başka örnekler de var. Tokat il merkezi Meydan Mahallesi'nde yer alan Horozoğlu Türbesi ve Zaviyesi bunlardan biri. Pir Ahmet İmareti adıyla da bilinen tarihi türbe ve zaviye uzun zamandır restoran olarak hizmet veriyor.  Kitabesi bulunmayan yapının Sultan Çelebi Mehmed döneminde, Pir Ahmet Bey tarafından inşa ettirildiği sanılıyor. Horozoğlu Türbe Zaviyesi, diğer adıyla Pir Ahmet İmareti tarihi kimliklerinden çok artık artık Pirhan isimli restoran olarak biliniyor.

Geçtiğimiz günlerde de tarihi Şeyh Meknun Zaviye ve Türbesi'nin Kafeye çevrildiği ortaya çıkmıştı. Tarihi zaviyenin Tokat'ın tarihi eser envanterindeki en eski ve önemli tarihi eserlerden biri olduğu biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2019, 15:20
banner244
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner264

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0