BELEDİYE BAŞKANLARI İSTİSMAR KONUSUNDA KONUŞABİLİYORMUŞ

7 yıl CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun danışmanlığını da yapan Arslan Tokat'ın Almus ilçesi Kınık Beldesi Belediye Başkanı seçildi ama Küçükçekmece'de yürekleri kanatan olaya bana ne demedi.

BELEDİYE BAŞKANLARI İSTİSMAR KONUSUNDA KONUŞABİLİYORMUŞ
Abone Ol

Tokat'ta pek alışık olmadığımız bir açıklama geldi. Bir çok toplumsal olaya tepkisiz kalmasıyla tanıdığımız belediye başkanları geleneğini Tokat'ın Almus İlçesi Kınık Belediye Başkanı Güven Arslan bozdu. Arslan, İstanbul Küçükçekmece'de 5 yaşındaki bir kız çocuğunun cinsel istisamara uğramasıyla ilgili yayınladığı yazılı basın açıklamasında, adliyelerdeki her 4 istismar davasından birinin çocuklara yönelik istismar davaları olduğuna dikkat çekti.

RESMEN EZBER BOZDU

Tokat'ın Erbaa ilçesinde yaşanan ve 9 çocuğun istismar edilmesi olayına yurdun dört bir yanından tepkiler yağmış, duruşmalara yurdun dört bir yanından takipçiler gelerek mağdur çocuklara destek olmuş, yerelden de destek istenen çağrılar yapılmış ama yinede Tokat genelinde hiçbir belediye başkanı ve bürokrat bu duyarlılık hareketinde yer almamıştı. Bu duyarsızlık ezberlerini bozabilecek ilk hareket Tokat'ta bir belde belediyesinden geldi. İstanbul'da yaşanan ve toplumun her kesiminden tepki çekerek lanetlenen istismara Tokat'ta bir belde belediye başkanı da sesini yükseltti. 31 martta Kınık Belde Belediyesine başkan seçilen Güven Arslan yazılı bir açıklama ile yaşananları kınadı. 

7 YIL KILIÇDAROĞLU'NUN DANIŞMANLIĞINI YAPTI

7 yıl CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun danışmanlığını da yapan Arslan yazılı açıklamasında, "İstanbul Küçükçekmecede 23.04.2019 Salı günü 5 yaşındaki bir kızımıza bir cani tarafından cinsel istismarda bulunulmuştur. Gün geçmiyor ki bir ‘çocuğa cinsel istismar’ vakası yaşanmasın. Her gün bir yüz kızartıcı vaka ortaya çıkıyor. Ortaya çıkan tablo mevcut siyasi iklimden bağımsız değil. Veriler son on yılda cinsel istismar vakalarında büyük artış yaşandığını gösteriyor. Toplumsal yaşamı dinsel referanslarla dizayn eden siyasi iktidarın, çocuk gelinlere göz yumması ve benzeri politikaları karşımıza adliyelerdeki her 4 istismar davasından 1’inin çocuklara yönelik olduğu sonucunu çıkarıyor. Bunun için daha biliçli bir toplum yetiştirmeli, Biz de bu iğrenç problemi çok yönlü inceleyerek, konunun tespitine ve koruma sisteminin iyileştirilmesine yönelik araştırmaların yapılması elzem. Suç işlenene kadar nerelerde ihmaller gerçekleşmiş, koruyucu ve önleyici tedbirler alınmış mı, sorumlu kişiler sorumluluklarını yerine getirmiş mi. İstismarın gerçekten önlenebilmesi için koruyucu tedbirlerin alınması, müdahaleye yönelik uygulamaların gözden geçirilmesi, düzenli denetim ve değerlendirmelerin yapılması,cocuk istismarı yapan canilerin ceza indirimlerinin kalkması, şiddetten hayatta kalanların haklarının korunduğu ve sosyal desteğe ulaşabildiği bir yapının sağlanması ama her şeyden önce önlemenin mümkün olduğuna inanılması ve bu amaçla yola çıkılması gerekiyor. Önce bu önlemleri alalım; ardından çocuklara hayır demeyi, bedenlerinin onlara ait olduğunu, sınırlarının saygıyı hak ettiğini öğretelim. Çocuklarımıza her şeyden önce rahatsızlık duydukları durumları bizimle konuşabileceklerini öğretmeliyiz. Kendimizi de çocuğumuz bizimle böyle bir durumu paylaştığında bizim onu nasıl destekleyebileceğimize dair eğitmeliyiz." ifadelerine yer verdi.

VATANI KORUMAK ÇOCUKLARI KORUMAKLA BAŞLAR

Başkan Arslan açıklamasını, "Çoçuklara yönelik her türlü istismar ve şiddet olaylarını lanetliyoruz. Çoçuklar bizim geleçeğimiz ve biz geleçeğimize sahip çıkmalıyız; Çünkü Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘'Vatanı Korumak Çoçukları Korumaktan Başlar'’’ şeklindeki sözlerle tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2019, 09:28
banner247
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayaz
Ayaz - 1 yıl Önce

KINIK BELEDİYESİ 'ne yakışır hareketi sergileyen başkanı kutluyorum.insAllah diger belediyelerede ornek olur.toplumun kanayan yarasi haline gelen bu tur davranislara her zaman ornek olmalari dilegiyle

Hasbi Şahin
Hasbi Şahin - 1 yıl Önce

Çocuk istirmacları için bir idam sehpası.
İkinci idam sehpasını da Vatan Hainleri için kurulmalı.
Başkanına kutlarım.

Kenan
Kenan - 1 yıl Önce

Güven başkanın dedigi gibi çocuklar olmadan zaten o vatanı ilerde kim koruyacak çocuk istismar yayası en agır ve en acil şekilde çıkmalıdır

Necla Arslan
Necla Arslan - 3 hafta Önce

Helal olsun cesur yürek, Çalışkan başkan, yıllardır ekilmeyen tarlaları ekerek, çıkan mahsulü hayvan yemi olarak köy halkına ucuz bir fiyatla satan, burdan elde edilen geliri de öğrencilere burs olarak dağıtan muhteşem bir insan????????????

SIRADAKİ HABER

banner264

banner263