BELEDİYE BAŞKANI DAHİ 5 KİŞİDEN DAVACI OLDU

BELEDİYE BAŞKANI DAHİ 5 KİŞİDEN DAVACI OLDU

Haber Merkezi - Tokat'ın Niksar ilçesindeki Belediye Müzesine bağışlanan Kur'an-ı Kerim'in ortadan kaybolduğu gerekçesiyle, tarihi Kur'an'ı müzeye bağışlayan vatandaşın, belediye başkanı dahil 5 kişi hakkında davacı olduğu öğrenildi.

Alınan bilgiye göre;  Mustafa Şevki Gürbüzel isimli vatandaşın yaklaşık 25 yıl önce Niksar Belediye Müzesine bağışladığı el yazması Kur'an'ı Kerim'in kaybolduğu ortaya çıktı.  Ceylan derisi üzerine altın simle yazılmış olan el yazması tarihi Kur'an'ın belediye müzesinde sergilenmediğini gören Gürbüzel, durumu polise bildirdi.

DAHA ÖNCE DE ÇALINMAK İSTENMİŞ

Gürbüzel tarihi Kur'an'ı 23 veya 25 yıl kadar önce Ahmet Ünverdi'nin belediye başkanı olduğu dönemde Belediye Müzesine bağışladığını belirterek, " Belediye Başkanı ve dönemin müze müdürü bana, Kur'an'ı Kerim'i aldığım parayı vermeyi teklif ettiler ama ben kabul etmedim. Bunun üzerine camekanın içine koyup benim adımı yazarak bir camekanda sergilemeye başladılar. Ben de arasıra gidip bakıyor, onore oluyordum. 2013-2014 yıllarında dönemin Müze Müdürü Mustafa S. bağışladığım Kur'an'ı başkasına satmaya çalışırken yakalandı. Yakalanan müdür işten çıkartılırken dönemin belediye başkanı Duran Yadigar Kuran'ı Kerim'i korumak için odasında çelik kasada saklamaya başladı. Bundan benim de bilgim vardı bana da gösterdi. Daha sonra seçilerek göreve gelen Özdilek Özcan döneminde bu eser, tarihi Yağıbasan Medresesi'nde sergilenmeye başlandı. Kitap bundan sonra kayboldu. Aldığım bilgiye göre bağışladığım tarihi kitap bir yıl önce çalınmış. Yetkililer bu tarihi Kur'an'ı Kerim çalınmasına rağmen olayı gizlemiştir." dedi.

FARKLI KİTAP GÖSTERDİLER İDDİASI

Bağışladığı kitabın çalındığını öğrenmesinin ardından hırsızlığı polise ihbar edeceğini söylediğini, bunun üzerine müze müdürü Hüseyin Şahin ve beraberindeki 8-9 kişilik belediye personelinin kendisini Keşvi Meydanındaki Belediye Müzesine götürdüklerini belirten Gürbüzel, 'orada bana başka bir Kur'an göstererek, 'bu senin bağışladığın Kur'an'ı Kerim değil mi?' diye sordular, ama gösterdikleri kitap benim bağışladığım kitap değildi" diye konuştu.

Gürbüzel, "Niksar Kalesi'nin işletmecisinin Kur'an'ın çalındığını bildiği ve bunu değişik yerlerde anlattığını duydum. Ayrıca işletmecinin. 'hırsızlığı polise bildirdip, tutanak tutturdum.' dediğini de duydum. Bunun üzerine polise gittim ama ne böyle bir tutanak ne de suç duyursu yapılmadığını öğrendim" dedi. 

5 KİŞİ HAKKINDA SUÇ DURYURUSU

Bağışladığı tarihi kitabın müzede olmadığını öğrenen ve araştırmasına rağmen bir türlü izine ulaşamayan Gürbüzel'in, kitabın kaybolması ve bunu ilgili yerlere bildirilmemesinden Belediye Başkanı, Müze Müdürü, Kale sorumlusu, şuan ki ve eski Kültür Müdürleri dahil toplam 5 kişiyi sorumlu tutarak hakkında davacı olduğu bulunduğu öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2019, 18:07
banner244
YORUM EKLE
YORUMLAR
Erkan ALPARSLAN
Erkan ALPARSLAN - 12 ay Önce

Bu hırsızlığın gizlenmesi şehrimiz adına utanç vericidir. Üzerine gidilmelidir.

SIRADAKİ HABER

banner264

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0