Başkan Kelime Oyunu mu Yaptı, Yoksa Borç Gerçekten Bu Kadar mı?

Haciz olayının arkasından başlayan süreçte, Ak Parti Zile İlçe Başkanı Yusuf Güzel'in başkan Lütfi Vidinel'e baskı yaptığı ve belediyenin mülkelerini alacağına karlşılık haraç mezat almaya kalkıştığı da, Kemal Vanlı tafafından yazılarak kamuoyu gündemine taşınmıştı.

Başkan Kelime Oyunu mu Yaptı, Yoksa Borç Gerçekten Bu Kadar mı?

Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel, görevde olduğu son 10 yıl içerisinde yaptığı çalışmaları "hesap veriyorum" başlığı ile kamuoyuyla paylaştı. Başkan Vidinel'in açıklamaları ile gerçeklerin örtüşmemesi dikkat çekti.

Başkan Vidinel, MHP'li Murat Ayvalıoğlu dönemini kastederek, "Göreve geldiğimde belediyemizin amme alacakları hariç 2 milyon lira borcu vardı." dedi. Konuşmasının devamında Zile Belediyesine gelen icra ve hacizlerden bahsetmeyen Vidinel, kendi dönemindeki borcu ise, "piyasaya 3 milyon 753 bin lira borcumuz var." diyerek ifade etti.

KELİME OYUNU MU?

Oysa Zile Belediyesinin, sırf Ak Parti Zile İlçe Başkanı Yusuf Güzel'in ilçe başkanı olmadan kardeşi Abddullah Güzel'in üzerine devrettiği akaryakıt şirketine faiziyle 4 milyon lira civarı borcu olduğu ve ödeyemediğinden dolayı belediyenin bütün mülklerine haciz geldiği, Gazeteci Kemal Vanlı'nın yazısıyla ortaya çıkmış ve haberin ulusal medyada yer bulması ile tüm ülkede gündem olmuştu. Buna rağmen Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel'in "sadece 3 milyon 753 bin lira borcumuz var" demesi şaşkınlık yarattı. Vidinel'in bir önceki yönetimin borçları için "belediyemizin borçları" şeklinde, tüm borçları içine alacak genel bir ifade kullanırken, kendi dönemi için, "piyasaya" tabirini kullanması, "Başkan Vidinel kelime oyunu mu yapıyor?" sorusunu gündeme taşıdı.

BAŞAKANA GÖRE ASLINDA ZİLEN'NİN GELECEK 15 YILI DAHA İPOTEKLİ

Başkan Vidinel'in, "İller Bankası maddi desteğini ortalama 15 yılda öderiz. Bazen kesinti yapmaz, gün olur hibeye dönüşür. Atıksu arıtma tesisi, içme suyu barajı, asfalt, altyapı, kolektör hattı, içme suyu kuyuları ve hattı gibi hizmetleri buna örnek verebiliriz. Bu hizmetlerin parası belediyenin kasasına girmez, iller Bankası yapımcıya öder. Belediye ödeme yapmaz." şeklindeki sözlerle, iller bankasına yaptıkları borcu belediyenin borcu değilmiş gibi, belediyenin kasasına giren paradan kesilmiyormuş gibi göstermeye çalışması da dikkat çekti. Aşırı borçlanmalarından dolayı iller bankasının Zile Belediyesine gelen payında büyük kesintiler yapması, bundan dolayı da belediyenin akaryakıt bocunu dahi ödeyemeyecek duruma düşerek icralık olması ortadayken, Vidinel'in hangi akla hizmet herkesin bildiği borçları gizleyerek gerçekleri çarpıtmaya çalıştığı anlaşılamadı.

 Zile Belediye Başkanı Vidinel'in 2 milyon borçla devraldığı belediyeyi, 10 yılda 25 yılda ancak ödenecek bir borca soktuğunu da, " iller bankası borcunu 15 yılda öderiz" sözleriyle itiraf etmiş oldu. İller bankası ve diğer banka ve şirketlere toplam borcu gizlemeye çalışan Başkan Vidinel'in öte yandan ilçenin gelecek 15 yılının ipotek altında olduğunu, o borçların, belediyeye gelecek devlet ödeneklerinden otomatik olarak kesildiğini de, bunun 15 yıl kadar süreceğini ortaya koydu. Zile Belediyesi'nin piyasaya 3 milyon 753 bin liralık borcunun, genel borları değil de, sadece Zile ve çevre ilçelerdeki esnafa olan borçlar olduğu da, yine Başkan Vidinle'in,  "Bunlar araç tamir ve parçası, lastik, kırtasiye, akaryakıt, işçi ikramiyeleri, nalburiye, elektrik ve temizlik malzemeleri olarak görülmekte." sözleriyle ortaya çıktı.

banner207
KEMAL VANLI ORTAYA ÇIKARDI...

Yaklaşık 6 ay önce Zile Belediyesine haciz geldiği ve Belediye Başkanı Lütfi Vidinel'in makam aracı dahil belediyenin araçlarına haciz konulup yakalama kararı çıkartıldığı Gazteci Kemal Vanlı'nın yazdığı yazı ile ortaya çıkmıştı. Vanlı o yazısında hacizin sadece araçlara değil, belediyenin tüm banka hesapları ile mülklerine konularak elinin kolunun bağlandığını yazmıştı. 

HARAÇ MEZAT SATIM DA VANLI TARAFINDAN ÖNLENDİ...

Haciz olayının arkasından başlayan süreçte, Ak Parti Zile İlçe Başkanı Yusuf Güzel'in başkan Lütfi Vidinel'e baskı yaptığı ve belediyenin mülkelerini alacağına karlşılık haraç mezat almaya kalkıştığı da, Kemal Vanlı tafafından yazılarak kamuoyu gündemine taşınmıştı. Belediyenin mülklerine haraç mezat el koyma çabasını, Belediye Başkan Yadımcısı Bilal Koç'un Ak Parti Genel Merkezine yazdığı mektuba dayandıran Vanlı'nın o yazısından sonra, satış durmuş, Zile halkına ait mülklerin değerinin altında satışının önüne geçilmişti.

BÜTÜN BUNLARA RAĞMEN İLÇE KÖTÜ KADERİNE DUR DİYEMİYOR...

Daha önce de ihale yolsuzluğundan yargılanan ve 2011 yılında yosuzluk davasından hapis cezası almasıyla partisinden istifa eden Ak parti ilçe başkanı Yusuf Güzel'in adı, 7-8 yıl sonra yeniden ilçe başkanı olmasıyla bu kez de Zile Belediyesinin akaryakıt ihalesini alan şirketle olan bağı ile gündeme gelmişti. Güzel ortaya çıkan onca şeye rağmen görevden alınmamış, Ak Parti Zile Belediye Başkan Adayı'da Güzel'in desteklediği Mehmet Salih Ün olmuştu.

Zile'de yaşayan ve aktif siyasetin içinde olan, ismi şaibeye karışmamış isimler varken, ilçe başkanı Yusuf Güzel'in destekledği dışarıdan bir ismin aday yapılması, ilçedeki Ak Parti tabanında da hornutsuzluğa neden olmuştu.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2019, 13:26
banner247
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner264

banner263

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0