BANDIRMA VAPURUNDAKİ TOKATLI MUSTAFA

BANDIRMA VAPURUNDAKİ TOKATLI MUSTAFA
Abone Ol

Türk milletinin kurtuluş, Türkiyenin ise kurtuluş tohumunun atıldığı Mustafa Kemal AtatürkSamsun'a çıkartan Bandırma Vapurunda, Atatürk'ün silah arkadaşlarıyla birlikte  gizemli bir ailenin de yolculuk ettiği ortaya çıktı. Araştırmacı Murat Bardakçı'nın bugünkü yazısında önemli bir ayrıntı dikkat çekti. Yazıda Mustafa Kemal Atatürk'ü Samsun'a götürmek için yola çıkan Bandırma Vapurunda 4 kişilik Tokatlı bir aile de bulunuyordu.

İŞTE O DETAYLAR...;

Bandırma Vapuru’nda Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları ile beraber Samsun’a giden fakat gemideki mevcudiyetleri pek bilinmeyen ve bahisleri şimdiye kadar sadece tek bir yayında geçen dört kişilik bir başka yolcu grubu daha vardı: Piyade Yüzbaşı Tokatlı Vasfi Efendi’nin, yani sonraki senelerin milletvekili Mustafa Vasfi Süsoy’un eşi, iki kızı ve oğlu…

Bu meçhul dört yolcuyu gazeteci Önay Yılmaz ortaya çıkartmış, Mustafa Vasfi Süsoy’un kızı ve Bandırma yolcularından olan 1988’de vefat eden Nefise Süsoy’un daha önceden anlattıklarını 2008’de yayınlamıştı. Nefise Süsoy, ailesini İstanbul’da bırakamayan ve Samsun üzerinden memleketi olan Tokat’a göndermek isteyen babasının, ailesini vapura bindirebilmek için Mustafa Kemal Paşa’dan izin aldığını söylüyor ve yolculuğu şöyle anlatıyordu:

“16 Mayıs günü babam bizi eşyalarımızla bir mavnaya bindirdi. Üç kardeş, annem, babam, hep birlikte Bandırma Vapuru’na bindik. 11 yaşındaydım. Çocuk olduğumuz için pek vaziyeti anlamıyorum.

Tabii, zor durumda gelinmiş. Bandırma Vapuru küçük, gece devamlı fırtına çıkıyor. Annemin dediğine göre çatır-çutur ediyormuş. Vapur battı batacak, o şekilde dört kişilik bir kamarada idik. Annemle küçük kardeşim aşağıda, büyük kardeşimle ben de üst yatakta yatıyorduk.

Başımızı hiç kaldıramıyorduk. Yattığımız yerde yiyor, yattığımız yerde uyuyorduk. Vapur o kadar çatırdıyor ki, şöyle ayrıldı ayrılacak gibi. Üç gün üç gece denizde çalkalandıktan sonra Samsun’a çıktık. Karadeniz Otel’e yerleştik. Samsun’da üç gece kaldık. Sonra bizi Tokat’a gönderdiler. Babam, Atatürk’le Samsun’da kaldı”.

Murat Bardakçı...

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2020, 10:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner264

banner263