BAKMALARI VE KORUMALARI GEREKEN ÇOCUKLARA NELER YAPMIŞLAR

BAKMALARI VE KORUMALARI GEREKEN ÇOCUKLARA NELER YAPMIŞLAR

ÖZEL HABER - Tokat’ın Turhal ilçesinde Çocuk Evleri Sitesi’de çocuklara şiddet, işkence, hakaret ve küfür edilmesi şikayetiyle başlayan soruşturmanın detaylarına ulaşıldı. Tokattan.com haber merkezinin ulaştığı savcılık iddianamesindeki tüyler ürpetici ifade ve beyanlar dikkat çekti.

SAVCILIKTAN 41 SAYFALIK DETAYLI İDDİNAME

Zile Cumhuriyet Başsavcılığı şikayetlerle ilgili başlattığı detaylı soruşturmada çarpıcı tanık ifadeleri ve delillere ulaştı. Şüphelilerle ilgili yaptığı telefon dinlemelerinden, ilgili kurumdaki güvenlik kamerası kayıtları ve komşu binalardaki tanıklara kadar çok detaylı bir soruşturma yapan Başsavcılık, hazırladığı 41 sayfalık iddianame ile skandalı olayı Ağır Ceza Mahkemesine taşıdı.

5’İ TUTUKLU 16 SANIK

Zile Ağır Ceza Mahkemesinde Kurum müdürü N.Ö dahil 5’i tutuklu 16 sanığın yargılanacağı davada 26 çocuk mağdurun ifadeleri de iddianamede yerini aldı. İlk duruşması 15 mayıs çarşamba günü yapılacak davada hazırlanan iddiname ile geri sayım da başladı.

İŞTE O İDDİANAMEDEN BAZI DETAYLAR

Veliler, ve Çocuk Evi Sitesinde çalışan bazı görevliler ile komşu kurumlardan yapılan ihbarlar neticesinde başlayan savcılık soruşturmasındaki iddialar, okulların rehberlik servislerinde çocuklarla yapılan görüşmelerde de doğrulandı. Çocuklar, rehberlik servislerinde gördükleri şiddet ve aldıkları cezaları anlattı.

MAĞDUR ÇOCUKLARIN BABASININ ANLATTIKLARI KAN DONDURUYOR

İki çocuğu çocuk evlerinde, iki çocuğu ise çocuk evleri sitesinde 4 çocuğu devlet kurumlarında kalan Y.K isimli babanın konuyla ilgili ifadesinde, çocuklarına yurtta kendilerine nasıl bakıldığına dair sorularına çocuklar, kötü bakıldıklarını, şiddet gördüklerini, küfür ve hakaretlere maruz kaldıklarını, kahvaltıda kendilerine helva, ekmek ve meyve suyu verildiği, bakıcı kadınların ise çocukların tabiri ile kendilerine “süper kahvaltı” hazırladıkları, sucuk yumurta yaptıkları, çocukların sütlerini içtikleri, bakıcı kadınların çocukları sürekli terlikle dövdükleri, dövme ve şiddet olaylarından önce bakıcı kadınların birbirlerini “kameraları kapattın mı?” diye uyardıklarını, çocukları banyo veya yemekhaneye kapatarak dövdüklerini, karanlık odada kalma cezası verdiklerini, “o.spu çocukları ve p.çler” gibi ağır küfürler ettiklerini, hatta yurtta iri-yarı “terminatör” lakaplı yaramaz bir çocuğa diğer çocukları dövdürdükleri, “vay p.çler” ve “iyi bir şey olsanız ananız babanız sizi buraya bırakmazdı” şeklinde cümlelerle kendilerine hakaretler ettiklerini anlattıklarını söyledi.

ÇOCUKLARI TEHDİT DAHİ ETMİŞLER

Çocuklarına şiddet, hakaret ve işkenceden dolayı şikayetçi olan baba Y.K, çocuklarının kendisine anlattıklarına dayalı verdiği ifadesinde, kurum müdürü N.Ö’nün bütün bu şiddet, işkence, hakaret ve küfürlerden haberi olduğu ve müdürün bütün bunları yapanları bizatihi koruduğunu anlattı. Baba Y.K bir keresinde çocuğunun boynundaki yara izini görüp, “bu nasıl oldu?” diye sorduğunda, çocuğun bunu bakıcı annelerin yaptığını söylemesi üzerine darp raporu alıp karakola gittikleri, kurum müdürü N.Ö’nünde kendileriyle geldiği, oğlunun polise verdiği ifadesinde boynundaki yarayı kendisine anlattığı gibi anlatmaktan vazgeçtiği, bakıcı annelerin değil arkadaşı Yiğit’in yaptığını söylediği, bunun üzerine şikayetçi olmadığını anlattı. Baba Y.K. ifadesinin devamında çocuğunun daha sonra kendisine “baba benim boynumu ablalar yaraladı. Fakat müdür N.Ö ve grup sorumlusu abla, ‘eğer arkadaşım yaptı demezsen Pazar günü babanla görüşemezsin’ şeklinde tehdit ettiklerini de sözlerine ekledi.

Baba Y.K ifadesinin devamında bakıcı kadınların birkaç gün çocuğuna kızıp yanına beslenme koymadıkları, kendisinin durumu sorduğunda özür dilediklerini, kurum müdürü N.Ö.’nün ise daha önceki şikayetinden dolayı kendisini, “ben izin vermezsem çocuklarını göremezsin” diye tehdit ettiğini, müdürün bu tehdidi üzerine korkarak, “tamam beni Emine hanım para vererek ifadeye gönderdi” deyip şikayetinden vazgeçeceğim dediğini, bunun üzerine müdür N.Ö.’nün kendisini ifadeye götürdüğünü ve kendisi ifade verirken müdürün dışarıda beklediğini söyledi.

“ŞİKAYETİMİ GERİ ÇEKMEM İÇİN PARA TEKLİF ETTİLER”

Baba Y.K ifadesinde ifadesinde sadece ismi olup soyadı olmayan Gökmen isimli birinden de bahsetti. Mağdur çocukların babası daha önce müdür N.Ö.’nün şikayetten vazgeçmesi için Gökmen isimli bir şahısla kendisine para teklif ettiklerini, müdürle yaptığı telefon konuşmasının kaydını da dosyaya sunduğunu anlattı.

KURUM GÖREVLİSİ DE OLAYLARI DOĞRULADI

Olayın ortaya çıkması ve yargıya taşınmasında büyük rol oynayan ve Turhal Çocuk Evleri Koordinasyon Müdürlüğü’nde çocuk gelişimcisi olarak görev yapan E.Ş.’de olayları ihbar edenlerden biri ve tanık olarak verdiği ifadesinde çocuklara yapılan işkence, dayak ve hakaretleri doğrulayan beyanlarda bulundu. Babasından şiddet gördüğü için yurda gelen çocuğun burada da şiddet görmesi, bir çocuğu yurtta kalmaya başladıktan bir süre sonra, şiddet ve hakaretlerin korkusuyla kekeme olduğunu anlattı. E.Ş., Baba Y.K.’nın ve çocuklarının yaşadıkları olaylara da değinerek, Y.K’nın bir gün kendisini aradığını, çocuğunun yurtta şiddet gördüğünü, şikayet için karakola gittiklerinde yurt müdürü N.Ö’nün olayı kapattığını da ifadesine anlattı. E.Ş. ifadesinde kurum müdürü N.Ö.’nün baba Y.K’nın karakola yaptığı şikayetten dolayı kendisini odasına çağırıp, “küçücük bir çizik için şikayet etme aklını sen mi veriyorsun?” dediğini de anlatarak yurttaki olumsuzluklardan şikayetçi oldu.

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜRÜ YA UYUMUŞ, YA KORUYOR

Soruşturma kapsamında Tokat Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Özdemir’in de ifadesi alındı. Tokat genelindeki bütün benzer kurumlardan sorumlu olan Özdemir’in ifadesinde olayın mahiyetini henüz sevacılıkta öğrendiğini söylemesi dikkat çekti.

ÇOCUKLARA AĞIR DEPRESİF İLAÇLAR VERMİŞLER

Savcılığın hazırladığı iddianamede diğer mağdur beyanlarının da tüyler ürpertici ayrıntıları ifadelere yansıdı. Yurtta abla olarak görev yapan bazı bakıcı kadınların, çocukları “hakkınızda tutanak tutup sizi teröristlerin olduğu Batman’a göndeririz” diye tehdit ederek korkutmaları, aynı ablaların çocukları dövdükleri, çocukları cinsel organlarını yakmakla tehdit edip korkuttukları, çocukların kafasını duvara vurdukları, banyoya, kilere hapsedilme, aç bırakma cezaları verildiği beyanlara yansıdı. Mağdur beyanlarında bir çocuk kendisine her gün zorla ilaç içirildiğini, içmediğinde “sen delisin içeceksin” diyerek zorlanmasını anlattı. Çocuklara ilaç verilmesi olayı savcılığın soruşturmasına da yansıdı. Savcılık yetişkinlere, şizofrenlere verilen ağır sakinleştirici ilaçların çocuklara zorla içirildiğini, bu ilaçlara maruz kalan çocukların sersemlemek gibi yan etkilere de maruz kaldıklarını tespit etti.

HEM FİZİKİ HEM PSİKOLOJİK ŞİDDET

Fiziki şiddetin yanı sıra, Yurtta kalan ve altına kaçıran çocuklara, “s.dikli” “b.klu” gibi aşağılayıcı sözlerle psikolojik şiddet uygulanarak hakaretler edildiği yine mağdur çocukların ve görgü tanıklarının ifadelerine yansıdı. Kendilerine şiddet videosu izlettirilerek, “yurda misafir geldiğinde her şey çok güzel diyeceksiniz” diye tehdit edilmeleri de yine mağdur çocukların ifadelerindeki ayrıntılarda yer aldı.

ÇOK-ÇOK-ÇOK AĞIR KÜFÜRLER

Mağdur çocukların ifadelerinde H.B. isimli öğretmen de önemli yer tuttu. H.B isimli öğretmeni çok sinirli, herkese kızan ve küfür eden biri anlatan çocuklar, onun arkadaşlarını dövdüğünü ve çocuklara, “a.nızı …kerim” gibi çok ağır küfürlerle küfür ettiğini beyan ettiler.

ÇOCUKLAR CAMLARDAN YARDIM ÇIĞLIĞI ATMIŞ

Kimlikleri gizli kalmak koşuluyla ifade veren ve ilgili kuruma komşu olan tanıkların ifadeleri de hem mağdur çocukların ifadelerini, hem de şikayetçi veli ve personelin ifadelerini doğrular nitelikteydi. Yurda komşu binalarda yaşayan tanıklar, ifadelerinde çocuklara yapılan fiziki ve psikolojik şiddetle ilgili gördüklerini anlattılar. Çocukların dövülürken kaçıp yurdun pençelerini açarak “yardım edin” diye çığlıklar attıklarını, bu çığlıkların ses kayıtlarına yansıdığını ve şahit olduklarını da ifadelerinde detaylandırdılar.

BÜTÜN İFADELER ÖRTÜŞÜYOR

Savcılığın iddianamesinde, şikayetçi veliler, mağdur çocuklar, yurda komşu binalardaki insanlar ve çalışan personelin ifadelerinin birbirini tutması ve desteklemesi dikkat çekti. Çoğu birbirinden habersiz verilen ifadelerde yurtta küçücük çocuklara uygulanan fiziki ve psikolojik şiddeti gözler önüne serecek nitelikteydi.

Araştıran ve haberleştiren; Kemal Vanlı

YARIN; SAVCILIK İLGİLİ KURUMDA EL KOYDUĞU VİDEO KAYIRLARINDA NEYE ULAŞTI.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2019, 09:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
mağdurum
mağdurum - 1 yıl Önce

bu kurumları çiftlik olarak görerek niteliksiz insanları orada istihdam eden zihniyet bu işin bu hale gelmesinin en büyük sebebidir. Daha önceki yıllarda da bu yuvada görevli olan bir müdürün yurda murdar hayvanın etini sattığı gibi durumları duymuştuk ama olayın üstünün örtüldüğü haberleri vardı. Altından daha çok şeyler çıkar.

Realist
Realist - 1 yıl Önce

Yorumları okuyunca murdar hayvanın etinin bile buradaki çocuklara yedirilmek istenmesi konusu dikkatimi çekti eğer doğru ise bunu yapan insan müsveddelerinin canilerin çocuklar üzerinden rant edinenlerin hesabının sorulmasını istiyor insan.Allah bunları bildiği gibi yapsın çirkin insanlar.

Levend
Levend - 1 yıl Önce

İnsan olan bunları yapmaz. Çocuklara sahip çıkması gerekenler çocuklara zulmetmişler. İnsanlık ölmüş dedirtiyor. Allah'a havale.

İbrahim  KARAAĞAÇ
İbrahim KARAAĞAÇ - 1 yıl Önce

ALLAH BELANIZI VERSİN CANİLER SIZE İNSANDA DENİLMEZ

Meral
Meral - 1 yıl Önce

Allahin emaneti size bu çocuklar ne istiyorsunuz garibanlardqn anadan babadan yoksun bu yavrulardan Allah sizi kahar ismi ile kahreylesin bende yurtta büyüdüm ama bu kadar değil küfürler haakretler dayaklar nedir bu ya dilerim Allah sizin başınıza aynı olayı yaşatır onlar öksüz onlar emanet inşAllah bu mübarek ramazan ayında belanızı bulursunuz şunu bile yazarken göz yaslarim durmadı nasıl yaptınız ya nasıl vicdan tabii torbille ise alınan insanlardan ne bekliyorsun

Mitat ADEKA
Mitat ADEKA - 1 yıl Önce

Yazık üzüldüm korumasız ve ufacık bedenler ne işkenceler görmüştür.Sanki O çocuklar istemiş o duruma gelmeyi.Allah affetsin.

Yusuf
Yusuf - 1 yıl Önce

Gökmen malum Gökmenmi Vanlı Bey

eski bir yurtlu
eski bir yurtlu - 1 yıl Önce

daha neler yapmıştır vicdansizlar.... bizim zamanımızda berbatti halende berbat....


SIRADAKİ HABER

banner264

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0