BAKANLIK AVUKATI DURUŞMAYA YİNE GELMEDİ

Tokat'taki duruşmanın en dramatik yanı çocukların hala sahipsiz olduklarını düşündüren avukatsızlıklarıydı.

BAKANLIK AVUKATI DURUŞMAYA YİNE GELMEDİ

Haber Merkezi Özel haber - Erbaa'daki bir okulda 9 çocuğun istismar edildiği iddiası ile açılan davanın 5'inci duruşması yapıldı. Ailelerinin avukat tutumadığı mağdur çocuklar için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının görevlendirdiği avukat da, bir önceki duruşmaya katılmadığı gibi çarşamba günü yapılan duruşmaya da katılmadı. Çocuklar lehine davaya katılan UCİM avukatına ise, sanık avukatı karşı çıkarak, mahkeme heyetinden davada çocuklar lehine avukatlık yapmasının engellenmessini istedi.

Erbaa'da bir okulda  çocukların istismar edildiği iddiasıyla açılan davanın 5'inci duruçması Tokat 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'inde yapıldı. Bir çok soru işaretinin olduğu dava ile ilgili çarşamba günü haber sitemizde iki önemli belge ve ifade içeriklerine yer verilen özel bir haber yayınlanmıştı. Okuldaki taciz ve istismar iddialarının üzerinin örtüldüğünü işaret eden ifade içeriklerinde, Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Aslan ve dönemin Tokat İl Milli Eğitim Müdürü olan ve şu an İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevini yürüten Levent Yazıcı'nın taciz ve istismar olaylarından haberleri olduğu buna rağmen olayla ilgili ne idari nede adli soruşturma başlatmadıklarına yer verilmişti.

Henüz 2'inci duruşmasında cezaevinden çıkarılarak tutuksuz yargılanmasına karar verilen sanık A.A.'nın bir hakimin şerh koyması ile ev hapsine alınmasının ardından yargılamasına devam edildi. 9 mağdur çocuk için ailelerin avukat tutmadıkları biliniyordu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının görevlendirdiği Avukat da bir önceki duruşmaya olduğu gibi bu duruşmaya da katılmadı. Çocukların avukatlığını Saadet Öğretmen Çocuk istismarı ile Mücadele derneği (UCİM) avukatı yaptı. Sanık avukatı,  mahkemeden UCİM avukatlarının mağdur çocuklar lehine avukatlık yapmasını engellemesi istedi. Mahkeme bu talebi bir kez daha işleme koymazken, UCİM avukatlarının zanlının tutuklanması yönündeki talebini de reddetti. 

2010-2015 yılları arasında yaşanan olaylarla ilgili o dönem bir çok kez taciz zanlısına karşı suçüstü yapıldığı, en son 2015 yılında yapılan bir suçüstü sonrası okul müdürünün durumu İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Aslan'a bildirdiği, Aslan'ın da durumu dönemin İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı'ya bildirdiği, buna rağmen ne idari ne adli soruşturma açılmadığı, aksine taciz zanlısı öğretmeni alel- acele 4 gün içinde emekliye sevk ederek olayın üstünün örtülmeye çalışıldığını iddia eden bilgi ve ifade belgeleri ortaya çıkmıştı. Ayrıca okul yönetimi İl İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü kadar bazı öğretmen ve hatta çocukların ailelerinin de durumu öğrendiği, buna rağmen olayın üstünün örtülmesi anlamına gelecek şekilde sessiz kaldıkları şeklindeki ifadeler dikkat çekmişti.

Olay 2017 yılında bir öğretmenin girişimleri ile mahkemeye taşınmış, Gazeteci Kemal Vanlı'nın olayların detayına yönelik yazıları sonucu Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) soruşturma açmıştı. Açılan soruşturma sonrası olayı amirleri olan İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerine bildirdiğini belirten okul müdürü görevden alınırken, müdürün taciz olayını bildirdiğini, buna rağmen bir şey yapmadıklarını iddia ettiği Milli Eğitim Müdürleri görevlerine devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2019, 10:07
banner244
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner264

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0