AMASYA ŞEKER İLE İLGİLİ SORULARI BİR KEZ DAHA SORDU

AMASYA ŞEKER İLE İLGİLİ SORULARI BİR KEZ DAHA SORDU
Abone Ol

Amasya Sol Parti merkez ilçe başkanı Celal Özder, CHP Göynücek İlçe Başkanı Veli Erzincanlı'nın Amasya Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sattçi ile görüntü verip bunu sosyal medya hesabından paylaşmasını, "Amasya Şeker Fabrikasının 117 dönüm arazisinin 50 milyon TL’ye bir şirkete devri yapılırken, değerinin 155 milyon TL olduğu ortaya çıkmıştır. Bunlar yaşanırken olağan olmayan bir şekilde Şeker fabrikaları yönetim kurulu başkan ve üyelerinin  bazı siyasi kurumları ziyaret  etmeleri oldukça manidardır." sözleriyle eleştirdi.

Son günlerde Amasya ve Tokat'ın gündemine oturan Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifinin yönetiminin düşürülmesi ve bunun Amasya şeker Fabrikası ile ilgisinin yankıları devam ediyor. Yerelde iktidarın savunamadığı, CHP başta muhalefetin ise tepki gösteremediği olayı meclise HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları'nın taşıması da ayrıca dikkat çekmişti.

Gazeteci Kemal Vanlı'nın yazılarıyla gündeme gelen ve kamuoyundan büyük tepki çeken olayın ardından bugün Amasya'nın Göynücek ilçesinde dikkat çeken bir gelişme yaşandı. CHP Göynücek İlçe Başkanı Amasya Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatçi'i ile görüştüklerinin görüntüsünü sosyal medya hesabından paylaştı.

Gelişmeler Üzerine Amasya Sol Parti Merkez İlçe Başkanı Celal Özder bir açıklama yaparak, meclis gündemine taşınan soruları bir kez de kamuoyu önünde sordu. Özder açıklamasında CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer ve Göynücek İlçe Başkanı Veli Erzincanlı'yı da isim vermeden, "Amasya Şeker Fabrikasının 117 dönüm arazisinin 50 milyon TL’ye bir şirkete devri yapılırken, değerinin 155 milyon TL olduğu ortaya çıkmıştır. Bunlar yaşanırken olağan olmayan bir şekilde Şeker fabrikaları yönetim kurulu başkan ve üyelerinin  bazı siyasi kurumları ziyaret  etmeleri oldukça manidardır. İlimizden milletvekili seçilenlerden binlerce üreticiyi ilgilendiren bu satış olayına ilişkin muhalif bir açıklama yapılmamıştır. Pancar üreticileri, kimlerin kimlerle beraber olduğunu, kime hizmet ettiğini alacakları tutuma göre değerlendirecektir." şeklindeki szölerle eleştirdi.

İŞTE O YAZILI BASIN AÇIKLAMASININ TAMAMI

Şeker Fabrikaları Üreticilerindir! 
Bir avuç yandaşa peşkeş çekilemez!
Amasya Şeker Fabrikasının 117 dönüm arazisinin 50 milyon TL’ye bir şirkete devri yapılırken, değerinin 155 milyon TL olduğu ortaya çıkmıştır. 
Bunlar yaşanırken olağan olmayan bir şekilde Şeker fabrikaları yönetim kurulu başkan ve üyelerinin  bazı siyasi kurumları ziyaret  etmeleri oldukça manidardır. 
İlimizden milletvekili seçilenlerden binlerce üreticiyi ilgilendiren bu satış olayına ilişkin muhalif bir açıklama yapılmamıştır. 
Pancar üreticileri, kimlerin kimlerle beraber olduğunu, kime hizmet ettiğini alacakları tutuma göre değerlendirecektir.
Sol Parti Amasya Merkez ilçe örgütü olarak Meclis’e soru önergesi  olarak verilen konunun takipçisi olacağımızı, pancar üreticilerinin alınterine sahip çıkacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Bu bağlamda; Meclis’e sunulan soruları bir kez daha ilgililere soruyoruz:
1. Amasya Şeker Fabrikasının arazisinin 50 milyon TL’ye bir şirkete devri yapılırken, değerinin 155 milyon olduğu ortaya çıkan 117 dönüm arazi kime satılmak istenmiştir? Amasya Şeker Fabrikasının 105 Milyon TL kaybı kimlere yarayacaktır? 
2. Bu arazi devrinin engellenmesinin ardından Pankobirlik Yönetimi ve Yönetim Kurulu Başkanı deyim yerindeyse gün yüzü görmemiştir. Bakanlığınızca Yönetimin düşürülmesinin nedeni nedir?
3. Şu an Amasya Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatçi’nin, iştiraklerinin yönetiminde olması tüzük gereğince mümkün müdür? Kendi icraatlarını denetleyecek olan Genel Kurulda mali tablosunu ibra etmesi olağan mıdır?
4. Genel Kurulun itiraz edilerek ertelenmesi, arsa devri başta olmak üzere kar-zarar durumunun incelenmesinin daha şeffaf ortamda yapılması Bakanlığınızca sağlanacak mıdır?
5. Amasya Şeker ve Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi üzerinde siyasi baskının kurulduğu iddiaları mevcuttur. Bu iddialar doğru mudur? Bakanlığınızın bunu araştırmak üzere çalışmaları olacak mıdır?
6. Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifinin hızlıca seçime gitmesi ve yönetiminin kurulmasının yolunu açmak üzere adımlarınız olacak mıdır?
7. Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifinin 4 yıldır kayyımla yönetilmesi olağan mıdır? Üye çiftçilerin seçimle yönetimi belirlemesi için neden şimdiye kadar adım atılmamıştır?
8. Genel Kurul’da fabrikanın Suluova’da kentin merkezinde 6 bin metrekare olan bir arazisinin Belediyeye arazi karşılığı verileceği/takası iddiası doğru mudur? Arazilerin değerleri eş midir/değerleme yapılmış ya da yapılacak mıdır?  
9.  İki milyon litreyi aşkın etil alkolün piyasa değerinin çok altında bir şirkete satıldığı iddiası doğru mudur?

     
 

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2020, 18:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
sadece amasyamı karışık
sadece amasyamı karışık - 2 ay Önce

chp bu son kurultaydan sonra genelde karışdı Muharrem ince partinin iç kazanındaki kaynamayı 3 yıl önce anlatmışdı yenmişde yenmiş diye şimdi bu kurultayda yine muhalif liderler aynı şikayetlerle partiyi eleşdirdiler yani CHP deki tek adamlılık sisdemini özelliklede ulusalcı kanat kılıçdaroğluna kazan kaldırıacakgibi rüzgarlar esiyor.CHP nin karışmadık yerimi kaldı Alişan başkan Fenerbahçe şampiyon derlerdiya bir zamanlar doğru çıkardı şimdide Kılıçdaroğlu yeniden başkan AK parti yeniden hükümet olacak demekdir garanti

SIRADAKİ HABER

banner264

banner263