800 YILLIK TÜRBE OLDU MU SANA KAFE?

800 YILLIK TÜRBE OLDU MU SANA KAFE?

Tokat'ın merkezinden geçen Yeşilırmak Kenarında yer alan tarihi Şeyh Meknun Zaviyesi ve Türbesi Tokat Belediyesince insanların dinlenip eğlenebileceği kafeye dönüştürüldü.

Tokat belediyesince kafeye dönüştürülen ve 13. yüzyılda Mesut Bin Keykavus tarafından yaptırıldığı bilinen 800 yıllık tarihi Şeyh Meknun Zaviyesi içinde bir de türbe var. Zaviye içindeki türbenin kitabesi olmadığından, mezarda yatanın kim olduğu bilinmiyor. Belediyenin zaviyeyi kafeye dönüştümesinin ardından içindeki zaviye ve türbenin çay, kahve canlı müzik sesleri ile maneviyatının yükselmesi bekleniyor.

Tokat belediyesinin Türbenin hemen yanına çalışanları için başlattığı sosyal tesisin bitmesi beklenmeden, 800 yıllık tarihi eserin etrafına demir profillerle sundurmalar yapılarak, zaviye ve türbe cafeye çevrildi. Görüntüleri Whatsapp İhbar Hattımız gönderen takipçilrimiz; belediyenin daha önce zaviyenin içinin cafe olarak kullanıldığı, içeride büyük kazanlarla çay ve benzeri içecekler hazırlandığı, zamanla içerisi yetmeyince, belediyece zaviyenin dışının da kafeye dönüştürülerek hizmetin yaygınlaştırıldığını söylediler.

Tokat belediyesinden bir yetkili; Şeyh Meknun zaviyesinin etrafının cafe haline getirilmesinin geçici olduğu, daha sonra bundan vazgeçileceği söyledi. Gelen görüntülerde türbenin kapısına önce "Millet Kıraathanesi" yazıldığı, içinde çay kahve servisi yapılmasının ardından cafenin kapatılmadığı, aksine hizmetin daha da genişletirlerek etrafının da kafe haline dönüştürüldüğü görülüyor. Bu kafeleri kimlerin işlettiği, kiralamalarının nasıl yapıldığı, belediye işletiyorsa gelirlerinin nasıl denetlendiği konusunda ise bir bilgi yok. Ama burası bir yönüyle türbe olduğundan dolayı, en azından çarpılmamak için gelirlerinde veya işletilmesinde usülsüzlük yapılmayacağı düşünülüyor.

Bu muhteşem hizmetin ardından ne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü, ne tarihi eserlerle ilgili faaliyet gösteren STK'lar ne de Ateistler Derneğinden bir açıklama gelmedi. Konuyla ilgili kurum ve STK'ların Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu'na teşekkür edip etmeyecekleri  henüz bilinmiyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2019, 10:59
banner247
YORUM EKLE
YORUMLAR
Rayhan Keleş
Rayhan Keleş - 1 yıl Önce

Bu tarihi esere yapılan saygısızlıktır. Tokat 'ta başka yer kalmamış mı?

Hatun sayit
Hatun sayit - 1 yıl Önce

Tokatlılar çarpılacaksınız. Sizi çeltek baba bile kurtaramayacak.

Sedat Güvenç
Sedat Güvenç - 1 yıl Önce

Bir Tokatlı olarak çok utandım bu utanç tokata yeter zaten tarihine o buyük değerli türbeye sahip çıkmadıkları için tepki göstermeleri lazım çok büyük bir terbiyesizlik olmuş hizmet değil zillet rezil kepazelik ten başka bir şey değil

Ebru aydan
Ebru aydan - 1 yıl Önce

Böyle bir saygısızlık olmaz başka yermi kalmadı türbede başka tarihimizi bitirmeyin lütfen

Hüseyin Polat
Hüseyin Polat - 1 yıl Önce

Başkan siz birde dindar bir aileden geliyorsunuz yatıra saygınız olsun yorumları bizzat kendiniz okuyun

Senel sahin
Senel sahin - 1 yıl Önce

Sayln baskan yakismamis tarihe sahip cik..............

Orhan Doğruyol
Orhan Doğruyol - 1 yıl Önce

Ulan sata sata yiye yiye doymadiniz ne maneviyat bıraktiniz ne doğa ya saygınız var ne çocuğa korumaniz var Cafe açacak başka bir yer mi yoktu embesiller

Hüseyin Polat
Hüseyin Polat - 1 yıl Önce

Başkan çay içecek tokatta başka bir yer kalmadımı


SIRADAKİ HABER

banner264

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0