Önüne Gelen Tokat'ın Markaları Adına Festival Düzenleyebilir mi?

Bugün İstanbul'da Tokat'ı temsilen kentten hiçbir siyasetçi ve bürokratın yer almadığı, 'Tokat Sarma Festivali’ adı altında bir fetival düzenlendi. Küçükçekmece’de Tokat adına geleneksel olarak düzenleneceği anlaşılan ve bu yıl ilki düzenlendiği belirtilen festivalde 3 ton Tokat Sarması dağıtıldığı duyuruldu. 

Bu Suç Deği mi?
Yapılan açıklamaya göre, festivalde 3 ton olmak üzere 15 bin paket pişmiş zeytinyağlı Tokat yaprak sarması dağıtıldı. Festivale hafta sonunu fırsat bilen Küçükçekmecelilerin akın ettiği,  Tokat sarması alabilmek için uzun kuyruklar oluşturduğu belirtilirken, "Tokat'tan hiç bir siyasetçi ve bürokratın yer almadığı festivalde dağıtılan sarmaların yaprağı inşallah Tokat'tandır" dedirti.

Dünyada marka olan tescilli Tokat ve Erbaa yapraklarıyla ilgili yapılan fetival kafalarda, yaprakların gerçekten Tokat ve Erbaa'da mı temin edildiği, sarmaların Tokat usulüne göre mi sarıldığı, bunların denetimini kimin yaptığı, tescilli yöresel işaretli bir marka adına her önüne gelenin festival düzenleyip düzenleyemeyeceği, bunun suç olup olmadığı gibi sorular oluşmasına da neden oldu?

Tokat adına düzenlenen sözde festivale Ayşegül Pınar, Murat Akkaya, Necdet Kaya gibi Tokat’ın yerel sanatçılarının söyledikleri şarkılarla katıldı.  Geleneksel Yöresel buluşmalar çerçevesinde düzenlenen festivalde, Tokat’ın meşhur yaprak sarması katılımcıların beğenisine sunulurken, Tokat’ın yöresel yemekleri de tanıtıldı. 

Gözler Tokat ve Erbaa Ticaret ve Sanayi Odalarında
Konuyla ilgili Tokat ve Erbaa Ticaret ve Sanayi Odalarının önceden bilgilendirilip bilgilendirilmedikleri, her önüne gelenin bu Tokat'ın tescilli markaları adına festival düzenleyip düzenleyemeceği konusunda ne diyecekleri, bu durum suçsa ne tavır gösterecekleri merak ediliyor.

Kestane, Köfte, Sarma... Maşallah Başkan Her Şeye Bir Fetival Düzenlemiş... 
Festivalde konuşan Karadeniz, "Küçükçekmeceliler bu meydanı çok sevdi. Bu meydanda sizlerle birlikte küçük bahaneler bulup bir araya geliyoruz. Birbirimizi ne kadar sevdiğimizi bu ülkeye bu bayrağa ne kadar bağlı olduğumuzu beraber ne kadar mutlu olduğumuzu görüyoruz. Kestane festivalleri yaptık. Rumeli köftesi, çiğköfte ve hep böyle bahanelerle önemli olan bir araya gelmekti. İşte bugün meşhur Tokat’ın yaprağıyla bir sarma festivali yapıyoruz. Aslında bu çalışmaları yaparken Küçükçekmece’ye belki bilmediklerini yaprak denince akla Tokat’ın geldiğini de anlatmış oluyoruz. Küçükçekmece’de ki bu rengimiz hiç solmasın. Küçükçekmece’nin bu çok sesliliği hiç dinmesin inşallah” dedi. 

Maksat Tokat'ı Tanıtmakmış...
İstanbul Küçükçekmece Tokatlılar Derneği Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Mine Erkekoğlu, "Bizim gayemiz burada Tokat’ı bir araya getire bilmek. Kadınlarımızı ön plana atabilmek. Bizim için sarma olmaza olmazımız. Yaprağımızı, içimiz. Her kesi buraya bekliyoruz bu lezzeti gelip tatsınlar. Maksadımız amacımız memleketimizi tanıtmak” ifadelerini kullandı. 
Alev Kılınç, "Çocukluğumuzdan beri annelerimizle sarma sararız. Yaprak açarak annemize yardım ederek çok küçük yaşta başladık. En sevdiğimiz yiyecekler arasında sarma vardır" dedi. 

YORUM EKLE