İSTANBUL DEĞİL TOKAT, AYASOFYA DEĞİL, HORUÇ

Burası Tokat... Vakıflar genel Müdürlüğünden gelme bir iktidar milletvekili var ama tarihi camisi bir türlü onarılmadığı için ibadete açılamıyor... Tokat 18 yıldır muhafazakar bir partinin iktidarında yönetiliyor ama gel gelelim alınan oylarla Tokat'a yapılan icraatlar arasında ciddi bir smimetri bozukluğu var... Burası Tokat, burada biz kentimizdeki tarihi caminin ibadete kapalı olduğundan dahi habersiz, "Ayasofya ibadete açılsın" sloganları atarız... Burası Tokat... Burada her şey tersten yazılır düzden okunur...

Evet; Tokat'ın tarihi camilerinden olan Horuç Camisi yaklaşık 3 buçuk yıldır ibadete kapalı. Caminin ibadete kapalı olmasına neden olarak, çevresinde yüzeysel heyelan riskinin devam etmesi nedeniyle restorasyon çalışmalarının gecikmesi gösteriliyor.

Tokat'ta Akdeğirmen Mahallesi'nde 2015 yılı Ekim ayında bir inşaat için yapılan temel kazısı çalışmaları sırasında Horuç Camisi'nin duvarlarında çatlaklar meydana gelirken, cami yıkılma tehlikesine karşı ibadete kapatılmıştı. İnşaat çalışmaları durdurululan caminin içerisinde ve dış duvarlarında derin çatlaklar oluştu. Oluşan çatlaklar üzerine tarihi caminin kubbe kısmı ve dış duvarları ilkel yöntemler kullanılarak ağaç direklerle geçici olarak desteklendi.

2016 yılına gelindiğinde bir onarım yapılmamış olan tarihi caminin olduğu bölgede heyelandan dolayı yılında riskli alan ilan edildi. Bu kez cami yıkılmasın diye ağaç direklere en olarak fore kazıkları çakılarak önlem alındı.

Bölgenin 2018 yılında riskli alandan çıkarılmasının ardından restorasyon çalışmaları kapsamında 2019 yılı mart ayında Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu üyeleri incelemelerde bulundu. Vakıflar Bölge Müdürü Yılmaz Kılınç, İstanbul Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket Özden'in camide incelemelerde bulunduğunu, Özden’in raporu doğrultusunda restorasyon proje çalışmalarına başlayacağını kaydetti. Kılınç, yüzeysel kayma dikkate alınarak çalışmaların Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından titizlikle yürütüldüğünü sözlerine ekledi. 

Hoca Ahmet Mahallesi Muhtarı Kadir Şanalmış ise caminin alt tarafın yapılan inşaatın temel kazısından bir süre sonra meydana gelen heyelan nedeniyle caminin yaklaşık 3.5 yıldır ibadete kapalı olduğunu söyledi. Caminin yıkılma tehlikesine karşı ağaç direklerle desteklendiğini ifade eden Şanalmış, caminin büyük oranda hasar gördüğünü belirterek, “Minare hariç caminin diğer bölümlerinin restore edileceğini öğrendik. 2020 yılı Ramazan ayına camimizin ibadete açılmasını arzu ediyoruz” dedi. 

YORUM EKLE