GÖRMEDEN DÖVÜŞEN TOKATLI KIZIN HİKAYESİ

Görmeden yürümek, görmeden yemek, görmeden okumak duymuşsunuzudur... Ama bu başka... Bu görmeden dövüşmenin hikayesi...

Bu Tokatlı görme engelli 16 yaşındaki kızımızın hikayesi...

Bu, "görmeden dövüşülür mü hiç?" diye soranların dahi görmeden sevecekleri Ceren'in hikayesi...

Haber şöyle başlıyor;

Tokat'ta doğuştan görme engelli 16 yaşındaki Ceren Başaran, elde ettiği Türkiye şampiyonluğunu gören rakiplerle çalışmaya borçlu olduğunu söyleyerek, birlikte çalıştığı arkadaşlarını yerlere çarptığı için özür diledi. 
Geçtiğimiz şubat ayında Karaman'da düzenlenen Görme Engelliler Türkiye Judo Şampiyonası'nda 52 kiloda mücadele eden ve Türkiye şampiyonu olan Ceren Başaran, elde ettiği bu son derece sonrasında Avrupa ve dünya arenasında da Türkiye'yi temsil etmek istiyor. Kulübü Bursa'da olduğu için Bursa adına yarışan genç sporcu, Tokat'ta devam ettiği antrenmanlarını gören rakiplerle gerçekleştiriyor. Elde ettiği başarıyı da gören rakiplerle çalışmaya borçlu olduğunu söyleyen Başaran'a en büyük destek ise judocu arkadaşlarından geliyor. 
Ceren Başaran'a turnuva ve şampiyona hazırlıklarında, daha önce de İstanbul'da çeşitli engellere sahip sporculara antrenörlük yapan Judo Antrenörü Evren Tiryaki destek veriyor. Sporcusunu gören rakipleriyle çalıştırmayı tercih ettiğini söyleyen Tiryaki, "En son gittiğimiz Görme Engelliler Türkiye Şampiyonası'nda Ceren Başaran kızımız Türkiye şampiyonu olarak bir yere imza attı. Müsabakalar hızlı ve güzeldi. Ceren çalışmalarında zorlu etaplardan geçti. Çünkü görme engellilerle çalışmak biraz zor. Biraz da kendileriyle barışık olanlarla çalışmak güzel oluyor bizim için. Biz burada sürekli görme engellilerle görenleri beraber çalıştırıyoruz ki, birbirleriyle pekişsin. Judonun görme engelli sporculara çok güzel alternatifleri var. Neden diye soracak olursak; bir sosyal gelişimini etkiliyor. İki, derslerindeki başarıyı etkiliyor. Üç, kendine güveni geliyor. İl dışında il içinde gezdiklerinde kendi sosyal yaşantılarıyla birlikte devam ediyor. Ceren, bireyselde geçen yıl Türkiye İkinciliği yaptı, bu sene de Türkiye şampiyonluğu elde etti. Bu sene inşallah uluslararası şampiyonalara katılmaya hak elde edecek. Milli Takıma çağrılması söz konusu. İnşallah bu senenin sonunda ya da seneye, Avrupa ya da dünya görürsek, umudumuz biraz daha artacak" şeklinde konuştu. 

YORUM EKLE
google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0