Güneş Sisteminde Yaşam Belirtileri Bulundu

"Uzayda yaşam olan gezegenler var mı?" sorusunun tam olarak cevap bulunamadığı günümüzde NASA'dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Kurumdan yapılan açıklamada, Jüpiter ve Satürn uydusunda yaşamı destekleyecek okyanusların bulunduğu belirtildi.

Güneş Sisteminde Yaşam Belirtileri Bulundu

NASA, 'Dünya dışındaki gezegenlerde yaşam var mı?' sorusuna cevap olmasa da, bu konuda merakları derinleştirecek bir bilgi paylaştı. Kurumdan yapılan açıklamada Jüpiter ve Satürn uydusunda yaşamı destekleyecek okyanuslar olduğu bilgisi verildi.

Jüpiter'in uydusu Europa ve Satürn uydusu Enceladus'ta, yaşamı destekleyebilecek okyanuslar olduğuna dair deliller bulduğunu açıklayan NASA, uzay ve yaşam olan başka gezegenler konusunda ortaya yeni doneler koydu. NASA araştırmacıları, Enceladus uydusunun yaşamı destekleyecek neredeyse tüm önemli maddelere sahip olduğunu söyledi. Cassini uzay aracı, spektrometresi kullanarak, Enceladus'un buz gibi yüzeyindeki "kaplan çizgili" kırıklarından yükselen suda, bir miktar hidrojen molekülü tespit etti. Satürn'ün en büyük altıncı uydusu Enceladus'taki buz yüzeyinin altında ise okyanus bulunuyor. Araştırmacılar, hidrojenin uydulardaki okyanus ile kayalık çekirdeği arasındaki hidrotermal reaksiyondan kaynaklandığına inanıyor. Durum buysa, önemli kimyasal metan gazında okyanusları oluşturabileceği aktarıldı.

Güneş sistemindeki bu aktif okyanus dünyalarının yeni gözlemleri, iki NASA misyonu tarafından ele geçirildi ve bugün Washington'daki NASA karargahındaki bir duyuruda iki ayrı çalışma halinde sunuldu.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2017, 10:44
banner244
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner264

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0