ABD VE RUSYA RESTLEŞİYOR

ABD ile Rusya arasındaki restleşme yeni bir boyut kazandı. ABD yönetiminin, "başkanlık seçimlerine siber saldırı" iddiasıyla Ruya'nın Washington ve San Francisco'da görev yapan 35 diplomatına ülkeyi terk etmesi için 72 saat süre verildi.

ABD VE RUSYA RESTLEŞİYOR

ABD İSİM AÇIKLADI

 Başkanlık seçimlerine siber saldırıyapıldığını iddia eden ABD Yönetimi, bu saldırıdan sorumlu tuttuğu Bazı Rus diplomatlara ülkeyi terk etmeleri için 722 saat verdi. Maryland ve New York eyaletlerinde Rus hükümetine ait iki yerleşkenin yarına kadar boşaltılmasını isteyen ABD yönetimi, 6 üst düzey Rus yetkilisinin ve 5 Rus kurumunun adını saldırıyı gerçekleştirenler olarak açıkladı.

ABD'den gelen bu şok karar karşısında Rusya'dan yanıt gecikmedi. Rusya Parlamentosunun alt kanadı Duma Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutskiy konuyla ilgili açıklamasında, ABD'nin "başkanlık seçimlerine siber saldırı iddiaları" kapsamında Rusya'ya karşı yaptırım kararı almasını "paranoya" olarak nitelendirdi.
Slutskiy, Ria-Novosti ajansına yaptığı açıklamada, "35 Rus diplomatın 72 saat içinde ülkeyi terk etmesinin istenmesi gerçek bir paranoya belirtisi. Hiçbir kanıt olmadan ve asılsız iddialara dayanarak ülkemize karşı son derece agresif adımlar atılıyor" dedi.

Bu tür kararların mantıklı politikacılarda şok etkisi oluşturduğunu belirten Slutskiy, "Bu kararın tam da Suriye'de barışçıl çözüm için adım atıldığı günde açıklanması sembolik. Galiba Obama tarihteki son izini bu şekilde bırakmak istiyor" ifadelerini kullandı.

Slutsiky, görevi devrecek Washington yönetiminin aldığı kararların iki ülke ilişkilerine ciddi zararlar verdiğini ifade ederek, ilişki düzeyinin Soğuk Savaş döneminden daha düşük olduğunu kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı İnsan Hakları Ombudsmanı Konstantin Dolgov ise, "Bu tür tek taraflı adımlar ilişkilere zarar vermeyi ve gelecekte onarılmasını zorlaştırmayı hedefliyor" dedi.

RUSYA KARŞILIK VERECEK

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov da, ABD'nin 35 Rus diplomatın ülkeyi terk etmesini istemesine "mütekabiliyet prensibine" göre karşılık verileceğini ve cevabın ne olacağına Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in karar vereceğini söyledi.

banner247
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner264

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0