“NİKSAR SAHİPSİZ DEĞİLDİR”

“NİKSAR SAHİPSİZ DEĞİLDİR”

Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, Niksar'da restorasyonları yapılan tarihi köprüler hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Özcan yaptığı açıklamada; “Niksar Belediyesi ecdadın bizlere bıraktığı 5 adet eserin korunması ve geleceğe taşınması adına üstlenmiş olduğu sorumluluğun bilincinde ve arkasındadır. Hiç kimsenin bu konuyu farklı mecralara çekmesine de müsaade etmeyiz. Niksar’ın sahipsiz olduğunu iddia etmeye çalışanlara da asla bunun doğru olmadığını, yapmış olduğumuz girişimleri belgelerimizle sunmaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum” dedi.

Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, Niksar'da restorasyonları yapılan tarihi köprüler hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Özcan yaptığı açıklamada; “Ecdadımızın bizlere bıraktığı bu eserlerin korunması yönündeki yapılan uygulamaların restorasyon projesindeki malzeme seçimindeki hataların takipçisiyiz” dedi.

Belediye Başkanı Özdilek Özcan açıklamasına şu şekilde devam etti; “Niksar’ımız Danişmendli Devletine başkentlik yapmış bir şehirdir. Bizlerde bu kadim şehirde hizmet etmeye gayret ediyoruz. İlçemizde yapılan tarihi köprülerimize yönelik çalışmalarla ilgili son günlerde gündemde olan restorasyonlar ile ilgili hemşehrilerimize bilgiler vermek istiyorum. Bilindiği üzere tarihi köprülerimiz Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımıza bağlı yapılardır. Çünkü geçmişte bu köprüler o günkü ulaşımı dere, ırmak ve çayların üzerinden geçişi sağlamak adına yapılmış köprülerdir. Şehrimizde bulunan 5 adet köprünün Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü Köprüler Dairesi Başkanlığı tarafından restorasyon projeleri 2013 yılında yapılmış ve Koruma Kurulundan onaylatılarak 2014 yılında yatırım programına alınması konusunda gayet etmiştik. 2015 yılında bu 5 adet köprümüz olan Seymenli, Arasta, Çilhane, Horozdere ve Taş Köprülerimizin restorasyonu için ihaleleri gerçekleştirildi. Yaklaşık 2,5 yıldır ise Karayolları 7. Bölge Müdürlüğümüzün kontrolünde müteahhit firmanın restorasyon projesi uygulama çalışmaları halihazırda devam etmektedir. Bu çalışmalarımızla ilgili Niksarlı hemşehrilerimizin özellikle tarihi dokunun korunması, ecdadımızın bizlere bıraktığı bu eserlerin korunması yönündeki yapılan uygulamaların restorasyon projesindeki malzeme seçimindeki hataların takipçisiyiz. Bizleri sevindiren şu ki; İster Niksar’da yaşayan isterse Niksar dışında yaşayan hemşehrilerimiz olsun bu ecdat yadigarı eserlerin orjinaline uygun bir şekilde yapılmasında ki beklenti ve haklı tepkilerini gözlemliyor ve buna şahit oluyoruz"dedi.

banner247
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner264

google.com, pub-6500093308715717, DIRECT, f08c47fec0942fa0