banner48

CHP'li Şahin: Yeni Anayasa Otoriter Bir Rejim Öneriyor

CHP Tokat İl Başkanı Feramus Şahin bir basın açıklamasıyla Anayasa değişikliği konusundaki görüşlerini açıkladı.

CHP'li Şahin: Yeni Anayasa Otoriter Bir Rejim Öneriyor

CHP Tokat İl Başkanı Feramus Şahin bir basın açıklamasıyla Anayasa değişikliği konusundaki görüşlerini açıkladı.

18 Ocak 2017 Çarşamba 15:47
CHP'li Şahin: Yeni Anayasa Otoriter Bir Rejim Öneriyor

CHP Tokat İl Başkanı Feramus Şahin, "Yapılan Anayasa Değişikliği ne getiriyor?" sorusuyla girdiği basın açıklamasında, anayasa değişikliği çabasını, "Egemenliğin tek bir elde toplandığı otoriter rejime geçiştir" diye özetledi.

İŞTE BAŞKAN ŞAHİN'İN AÇIKLAMASI

Yasama, yürütme, yargı birbirinden tamamen ayrıdır. Bir birlerini denetleme yetkileri vardır. Yapılan değişiklikte ise tüm yetkiler Cumhurbaşkanının elinde toplanıyor. Bu bir başkanlık sistemi değil tam bir diktatörlüktür. Yapılmak istenen rejim değişikliğidir. Egemenliğin tek bir elde toplandığı otoriter rejime geçiştir. Bu yapılan açıkça bir karşı devrim hareketidir.

Yapılan değişiklikte tek elde toplanan egemenlik artık millete ait değildir. Bu rejim güçler ayrılığı rejimi değildir. Güçleri bir kişinin elinde toplayan bir dikta rejimidir. Önerilen rejimde denge ve denetleme mekanizmaları yoktur. Cumhurbaşkanı yürütmeyi tek başına temsil ediyor. Hükümetin görevi de Cumhurbaşkanına veriliyor. Bu sistemde başbakan ve bakanlar kurulu kalkıyor. Atadığı yardımcıları sadece Cumhurbaşkanına karşı sorumlu olacaklar. Meclisin bakanları atama yetkisi olmayacak. Meclis Cumhurbaşkanını da denetleyemeyecek, hesap ta soramayacak. Meclis güvenoyu kullanamayacak. Gen soru veremeyecek. Cumhurbaşkanı ve bakanların yüce divanda yargılanması imkânsız hale getiriliyor.

Partili Cumhurbaşkanı sıfatıyla milletvekili adaylarını belirleyecek, meclisin oluşumuna müdahale edecek. Meclisi fesih edebilecek kanunları veto edebilecek yüksek mahkemelere, hâkim ve savcılar kuruluna üye atayarak yargıyı da kendisi belirleyecek. Bütün bunları yaparken hiçbir sorumluluğu olmayacak hiç kimseye hesap vermeyecek.

Cumhurbaşkanı parti başkanı olarak yüksek yargıçlar atayabilecek. Yargı siyasetin emrine girecek. Partili olması nedeniyle tarafsız olması da mümkün olmayacak.

Bu değişiklik ve düzenlemelerle yetkisi ve etkisi sıfırlanmış bir meclis yaratılıyor. Yargının, yasama ve yürütmeyi denetleme imkânı yok. Yargı tamamen siyasetin emrine girecek. Tüm yüksek yargıçlar ve yargı kurulu doğrudan Cumhurbaşkanının siyasi anlayışına göre şekillenecek. Böylece yargı tümüyle Cumhurbaşkanının emrinde bir organ olacaktır. Adalet dağıtmayacaktır. Hâkim savcılar kurulunun 13 üyesinden 6’sını Cumhurbaşkanı belirleyecek. Kalan 7 üyeyi de parti başkanı sıfatıyla kontrol ettiği meclis aracılığı ile seçtirecektir. Bütün yargı Cumhurbaşkanı ve onun siyasi anlayışına uygun olacaktır.

Anayasa mahkemesi 15 üyeden oluşacak, bunların 12 üyesini Cumhurbaşkanı belirleyecek 3 üyesini de parti aracılığı ile kontrol ettiği TBMM eliyle belirleyecek. Danıştay üyelerinin 4 te 1 i ile Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ve Başsavcı vekilini de seçme yetkisi var.

Ayrıca Cumhurbaşkanına üniter yapıyı değiştirecek idare düzenlemeler yapma yetkisi de verilmektedir. Bu federasyona geçiş hazırlığıdır. Kısaca özetlemek gerekirse bu anayasa değişikliği gerçekleşirse neler olur?

  1. Anayasayla bir diktatör yaratırız.
  2. Demokratik rejimden tamamen ayrılıp, otoriter bir rejim kurulur.
  3. Hiçbir vatandaşın, can, mal ve hukuk güvenliği kalmaz. Her kişi bir diktatörün vicdanına terk edilir.
  4. Yönetimi denetleyecek hiçbir güç kalmaz. Devlet yönetiminde zorbalık hâkim olur.
  5. Tek kişi hem hükümet, hem meclis, hem mahkeme olur. Yasama, yürütme ve yargı tek elde toplanır.
  6. Etkisiz, yetkisiz, aciz ve sembolik bir meclis ortaya çıkar.
  7. Meclisi mezara, demokrasiyi tarihe gömeriz. Adalet ve hukuk yok olur.

Onun için biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu değişikliklerin karşısındayız. Cumhuriyet rejimini koruma ve kollamandan yanayız. Üniter yapıyı korumadan yanayız. Hukukun üstünlüğünü savunuyor ve benimsiyoruz. Yasama, yürütme yargı gibi kuvvetler ayrılığı ilkesini savunuyoruz. Tek vatan tek bayrak tek ulus ilkelerini benimsiyor ve savunuyoruz. 18.01.2017

Feramus ŞAHİN

CHP İL BAŞKANI 

banner40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
acaba CHP de öz eleştiri yapılıyormu 2017-01-19 12:58:11

bence CHP türkiyenin en geniş tabanlı partisi sevdiğimiz saydığımız bir parti ama CHP de de eleştiri yapanlar partiden ihraç edilmiyormu neden öz eleştiri yapılmasına izin verilmiyor madem bu partide gelişme yok yeni lederlere yeni yönetimlere ihtiyaç yokmu neden patinaj yapan arabalargibi yerimizde sayıyoruz değişiklik yapmak gerekmezmi başka başarı yolları aranmazmı yeni yüzler olmaz mı

Avatar
erbaalı 2017-01-19 13:35:48

CHP neden iktidar olamıyor kendini gelişremiyor deyip yeni arayışlar bakılmıyor muharrem incenin dediği gibi kafalarda değişiklik yapılmıyor