banner48

''Ağır Ceza Uyarısı Yapan Belediye Meclis Üyesi de, Bu Yalan Diyenler Kim?'' Sorusu

''Ağır Ceza Uyarısı Yapan Belediye Meclis Üyesi de, Bu Yalan Diyenler Kim?'' Sorusu

23 Ocak 2017 Pazartesi 08:14
''Ağır Ceza Uyarısı Yapan Belediye Meclis Üyesi de, Bu Yalan Diyenler Kim?'' Sorusu

Tokat'ta gazetelerin yayınladığı bir haber yine kafa karıştırdı. Habere göre bazı mimar ve mühendisler basın toplantısı yaparak, kamuoyunda soru işaretlerine neden olan ve belediyenin dahi açıklayamadığı konularda açıklama  yapmışlar. Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve ekibinin yaklaşık 6 aydır cevap veremediği imar skandalı konusuna, birilerinin üstü kapalı cevap verdiği izlenimi veren haber kafalarda, "bunlar da kim hangi sıfatla açıklama yapıyorlar?" şeklinde soru işaretleri oluşturdu.

Kamuoyunda bir çok soru işaretine neden olan konuya, bir grup mimar ve mühendisin hangi sıfatla cevap verdikleri, gazetecilerin de bunu "iddialar yalan" yalan diye hangi gerekçeyle maşet yaptıkları anlaşılamadı.

BELEDİYENİN MECLİS ÜYESİ DAHİ SKANDAL DEMİŞTİ

Tokat Belediyesinin 600 Evler mahallesindeki diğer adıyla Malkayası bölgesindeki imar düzenlemesiyle ilgili Tokat Belediye Meclis Üyesi Salih Ertaçoğlu çarpıcı bir makale yazmış, makalesinde orada yapılan düzenlemeleri skandal olarak nitelemiş, belediye yönetimini yaptıkları bu düzenlemelerden dolayı ağır ceza mahkemelerinde yargılanabilecekleri konusunda uyarmıştı.

Belediye meclis üyesi Ertaçoğlu da, 5 kez yargıdan döndüğünün altını çizdiği bahse konu imar düzenlemesinin, Eyüp Eroğlu'nun Tokat'a Belediye Başkanı olması ve arkadaşı Mustafa Çevirgen'in o bölgedeki üzerinde özel düzenleme yapılan arsayı kat karşılığı almasının ardından, bölgedeki imar konusu tekrar belediyenin gündemine gelmiş, adına "prensip kararları" denilerek alınan kararlarla, şaibeli arsaya 12 kat inşaat verilmişti.

İlk imar düzenlemesinde ortasından yol geçtiği, bitişiğinde de 2 adet park ve parkları araziden ayıran ayrıca 2. bir yol olduğu görülen arazi, bu haliyle iki ayrı parsel olarak görünüyor, o haliyle de parsellerin boyutları 12 katlı bina yapılmasına imkan vermiyordu. Yapılan düzenlemelerde ise, aradan geçen yol ile birlikte bir parkın tamamı, diğer parkında büyük bölümü ve parkları araziden ayıran yol, bahse konu araziye eklendiği görülüyordu. Bu düzenleme ile 12 kat imar izni verilebilecek büyüklük ve bütünlükte yeni bir arazi elde edilsede idare Mahkemesi bu düzenlemeleri de iptal etti.

Başkan Eroğlu'nun göreve gelmesi ve arkadaşı Mustafa Çevirgen'in o araziyi kat karşılığı almasıyla bölgedeki imar konusu tekrar gündeme gelmiş, bo yol ve çocuk parklarının arsaya eklendiği düzenleme yeniden hayata geçirilmiş ve üzerlerine 12'şer katlı dev binalar dikilmişti.

Geçtiğimiz gün ne vasıfla basına açıklama yaptıkları belli olmayan bir grup, bütün bu yaşananları, "orada kişiye özel imar düzenlemesi yok. iddialar yalan" diye açıklamış, bu da gazetelere manşet olmuştu. Gazetecilere yemek veren grubun açıklamayı da o yemekte yaptığı haberin detayında yer almıştı.

Konuyu 2016 Temuz ayında yazdığı yazıyla kaleme alan Tokat Belediyesi Belediye Meclis Üyesi Salih Ertaçoğlu, Belediye Yönetimine çarpıcı uyarılarda bulunmuştu.

BELEDİYENİN KENDİ MECLİS ÜYESİNİN KONUYLA İLGİLİ UYARILARI

       -2007 Yılından başlayarak günümüze kadar uzanan; Malkayası Köprüsü Karşısındaki arsa ve inşaatı ile ilgilidir. Belediye Meclislerince; en az beş defa değişiklik kararı verilerek; mülkiyet sahiplerinin lehine; rant sağlayıcı, İmar planının bütünlüğü bozucu, çevredeki yapılaşmaları dikkate almayan, Şehircilik ve Planlama esaslarına uygun olmayan, Kamuya Yararı bulunmayan Kararlar alınmıştır. Alınan bu Kararların tamamı da Tokat İdare Mahkemesince iptal edilmiştir.

            -İdare Mahkeme Kararlarında; ara yola cephe kısımlara beş katlı yapılaşma izni verilmezken, arsanın tamamına on iki kat izin verilmiş olması konuyu dahada içinden çıkılmaz hale getirmiştir.
            -Bir Parsel için; Belediye yönetimlerinin, Yargı Kararlarını hiçe saymasının zorlamasının bir nedeni; Karşılığı da mutlaka olmalıdır.
            -Yargı  mercilerine  ne gerek kalıyor. Herkes dilediği gibi tasarruflarda bulunur.
            -Dilediğimiz Cennetlik, dilemediğimiz Cehennemlik olsun. Keyfe Keder uygulamalar olsun.
            -Hukukun üstünlüğüne herkes inanmalı ve Kabul etmelidir. Buna da herkes mecburdur.
            -2013 Yılında yapılmak istenen imar genel revizyonu gerçek amacına ulaşmamış; Karar tarihine kadar olan bazı Parsellerdeki İmar usulsüzlüklerine kılıf malzemesi olarak kullanılmıştır. Birilerine de can simidi olmuştur.

HALA AĞIR CEZA MAHKEMESİNDE YARGILANIYORLARMIŞ
            -Yeni Belediye Yönetimi; Şehrin İmar sıkışıklığını gidermek amaçlı, 2015 yılında Belediye Meclisinden Yeni Bir İmar genel Revizyon Kararı almıştır.
            -İmardaki Yanlış Kararlar nedeniyle; önceki dönemde bu kararlara katılan meclis üyelerinin, Ağır Ceza Mahkemesinde davaları devam etmektedir.
            -İmar Planı değişiklikleriyle; Parsellere, kişilere özel imkanlar sağlanması Kamu oyunda yoğun tepkilere neden olmakta. Belediye yıpratılmaktadır.
            -Çevre yapılaşma düzenine uyulmalı , yeni hükümlerin uygulanması gerektiğinde de, Yapılaşması olmayan İnkişaf alanlarında uygulanmalıdır.
            -Beş altı katlı yapıların güzergahına oniki kat inşaatı koyarsanız hesabı verilmez. 1967 de yapılan ana plan, yamalı bohçayı çoktan geçmiştir.

BELEDİYE YÖNETİMİNE AĞIR CEZA UYARISI
            -İdare Mahkemesinin gerekçeli kararları, üniversitelerden gelen uzman teknik bilirkişilerin raporları, tekrar tekrar okunmalı, aynı yanlışlara düşülmemeli, Meclislerde iyi niyete dayalı üyelerin evet oyları nedeniylede Ağır Ceza Mahkemelerinin de Yargılanmaları Sonucunu doğurmamalıdır. Meclis üyeleride Konumlarının bilinciyle hareket etmeliler.
-Son sözümüzde, Yanlışların, hukuksuzlukların paralı savunucularına; Gerçekler işte böyle hoşunuza gitmesede gidin Ağır Ceza Mahkemesine; Meclis üyeleri nasıl yargılanıyor öğrenin
 

banner40
Son Güncelleme: 23.01.2017 11:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Burak 2017-08-09 20:39:03

Kıskananlar böle yalan haberler yapıyolar, bırakında memleket gelişsin insanlar yapsın